Trawnik z rolki czy z siewu – który wybrać?

Trawnik z rolki czy z siewu - który wybrać?

Do zakładania trawnika można zabrać się na dwa sposoby. Wybierając tradycyjny wysiew nasion lub trawę w rolce, którą wystarczy rozłożyć na przygotowanym wcześniej terenie. Obie metody mają swoje wady i zalety. Zanim wybierzesz rozwiązanie dla siebie, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników.

Czas

Jeśli zależy ci na czasie, trawa z rolki będzie najlepszym rozwiązaniem. Od razu po jej rozłożeniu można cieszyć oczy gęstą, zieloną murawą. Warto jednak poczekać z eksploatacją 2-3 tygodnie. Trawa zdąży wrosnąć w glebę i stanie się mocniejsza.

Trawnik z siewu to opcja dla cierpliwych. Na efekt stosunkowo gęstej darni trzeba poczekać co najmniej kilka miesięcy. Bardzo prawdopodobne, że wybierając trawnik z siewu, w pełni skorzystasz z jego uroków dopiero w kolejnym sezonie. Warto pamiętać, że doprowadzenie trawnika sianego do wyglądu tego z rolki jest dla amatora trudne i często kończy się niepowodzeniem.

Podejmując decyzję, należy wziąć pod uwagę termin rozpoczęcia prac. Trawa z rolki ma tę zaletę,że można rozkładać ją w dowolnym momencie okresu wegetacyjnego – od wczesnej wiosny do jesieni. Trawa z siewu jest pod tym względem bardziej wymagająca. Zakładanie trawnika musi odbyć się w miesiącach wiosennych (kwiecień, maj) lub późnym latem (wrzesień).

Budżet

Trawa z rolki pozwala oszczędzić czas, ale niekoniecznie pieniądze. Zapłacimy za nią więcej niż za trawę z siewu. Jeśli w grę wchodzi duży obszar, zasianie trawy będzie bardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Trzeba jednak pamiętać, że trawa z siewu lubi sprawiać niespodzianki. Zakładając trawnik tradycyjną metodą, możemy napotkać sporo utrudnień. Nasiona są narażone na wypłukiwanie czy wyjedzenie przez ptaki. Trawa z siewu, chociaż tańsza, w rezultacie może okazać się kiepską inwestycją. Jeśli nie mamy wiedzy i doświadczenia w zakładaniu trawnika, gotowa darń będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Osoby, które planują montaż siatki na krety, również powinny rozważyć wybór trawy w rolce. Zabezpieczenie trawnika przebiega wtedy łatwiej, jest mniej kosztowne i pracochłonne.

Miejsce

Dużą rolę odgrywa ukształtowanie, położenie i wielkość ogrodu. Jeśli powierzchnia przeznaczona pod trawnik jest nieduża, płaska i ma regularny kształt, lepiej postawić na trawę w rolce. To rozwiązanie sprawdza się doskonale również na terenach spadzistych. Trawa z rolki jest produktem o uniwersalnym zastosowaniu, który spełnia oczekiwania większości użytkowników wobec trawników rekreacyjnych i ozdobnych. Jeśli jednak mamy specyficzne i sprecyzowane wymagania co do trawnika, trawa z siewu zapewnia pełną dowolność w doborze nasion. Trawnik z rolki nie nadaje się na przykład do miejsc pozbawionych nasłonecznienia czy suchych. W takich warunkach lepiej poradzi sobie trawa z siewu – na rynku dostępne są mieszanki traw o specjalnym przeznaczeniu.

Czytaj także -> Jak założyć trawnik z rolki? Poradnik krok po kroku

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *