Szybko rosnące rośliny do ogrodu

Ogrodnictwo to hobby dla wytrwałych. By ogród zachwycał bujną roślinnością, trzeba uzbroić się w cierpliwość. Na ostateczny efekt często musimy poczekać nawet kilka lat. Jeśli zależy nam na osiągnięciu dobrych rezultatów w krótszym czasie, w naszym ogrodzie powinniśmy posadzić rośliny szybko rosnące. Które drzewa, krzewy, pnącza czy byliny w mig odmienią wygląd naszego otoczenia? Jak szybko zaaranżować piękny ogród?

Sposoby na piękny ogród dla niecierpliwych

Dom otoczony zielenią i barwnymi kwiatowymi rabatami to marzenie wielu osób, które zdecydowały się zrezygnować z wielkomiejskiego zgiełku, by cieszyć się urokami natury. Urządzenie ogrodu wymaga jednak czasu. Naturalne dojrzewanie ogrodu może zająć nawet 5 lat. Dopiero po takim czasie zwykle można cieszyć się z efektownych kobierców, wysokich drzew czy bujnych krzewów. Jeśli dopiero zaczynamy swoją przygodę z ogrodnictwem, musimy także przegotować się na konieczność modyfikacji niektórych pomysłów, co może sprawić, że na piękny ogród przyjdzie nam trochę poczekać. Nie znaczy to jednak wcale, że jesteśmy skazani na obserwowanie pustej, szarej przestrzeni za oknem. 

Aby szybko urządzić ogród, warto posadzić w nim przynajmniej kilka już wyrośniętych, dojrzałych roślin. Szybkie efekty w ogrodzie można osiągnąć również dzięki roślinom w pojemnikach. Aranżacje z kwitnących roślin doniczkowych wyglądają niezwykle dekoracyjnie. Możemy tworzyć z nich różnorodne kompozycje, w okamgnieniu zmieniając wygląd ogrodu. 

Jeśli zależy nam na pięknej zieleni wokół, powinniśmy zakupić trawę z rolki. Pozwala ona stworzyć soczyście zielony trawnik w ciągu jednego dnia. W oczekiwaniu na wzrost roślin warto zadbać również o architekturę ogrodową. Fantazyjne rzeźby, fontanny, płotki, murki, altanki, światła doskonale wypełnią przestrzeń i nadadzą naszemu ogrodowi wyjątkowy charakter. Niecierpliwi miłośnicy ogrodnictwa nie mogą jednak zapomnieć o roślinach szybko rosnących, które w ciągu kilku miesięcy całkowicie odmienią wygląd otoczenia. 

Fot. materiały własne

Szybko rosnące drzewa do ogrodu

Jeśli dysponujemy rozległym ogrodem, przestrzeń najszybciej wypełnimy drzewami. Już po kilku sezonach od zasadzenia będziemy mogli cieszyć się okazałymi: brzozami, lipami, topolami, modrzewiami, wierzbami, oliwnikami, świerkami czy sosnami. Drzewa liściaste o rozłożystych koronach (robinia akacjowa, dąb czerwony) warto wykorzystać do zacienienia ogrodu. Egzotyczne gatunki szybko rosnących drzew (katalpa zwyczajna, tulipanowiec amerykański, sumak octowiec) świetnie sprawdzą się jako solitery. W małych ogrodach warto posadzić miniaturowe drzewka szczepione na pniu, które szybko osiągają docelową wysokość. 

Szybko rosnące krzewy do ogrodu

Szybko rosnące krzewy to niezastąpiony element w świeżo założonym ogrodzie. Dzięki nim możemy zaprojektować szkielet ogrodu i uporządkować przestrzeń wokół. Krzewy doskonale nadają się też na żywopłoty i pozwalają szybko stworzyć zielone osłony przed wzrokiem ciekawskich sąsiadów. Dodatkowo nie zajmują tyle miejsca co drzewa, dlatego nadają się nawet do niewielkich ogrodów. Jeśli zależy nam na stworzeniu efektownych dekoracji, wybierzmy szybko rosnące krzewy o dekoracyjnych liściach lub kwiatach, np. krzewuszkę cudowną, forsycję pośrednią, jaśminowiec wonny, budleję Dawida, dereń białą, róże pnącą, różę dziką, pęcherznicę kalinolistną. Na żywopłoty idealne będą szybko rosnące tuje (żywotniki). Najszybszym tempem wzrostu odznaczają się odmiany: \’Smaragd\’, \’Brabant\’, \’Aureospicata\’, \’Columna\’ (rosną nawet kilkadziesiąt centymetrów w ciągu sezonu). Zamiast żywotników można zdecydować się na inne szybko rosnące rośliny żywopłotowe, np. irgę błyszczącą, ligustr pospolity, porzeczkę alpejską, kalinę koralową, berberys pospolity. Do utworzeniu żywopłotu możemy z powodzeniem wykorzystać kilka różnych gatunków szybko rosnących krzewów. 

  Fot. krzewuszka

Szybko rosnące pnącza do ogrodu

Dzięki szybko rosnącym pnączom można szybko utworzyć w ogrodzie zielone zasłony, stanowiące doskonałe tło dla roślinnych kompozycji. Niezwykle szybkim tempem wzrostu odznacza się chmiel zwyczajny, który do osiągnięcia szczytu podpory może rosnąć nawet z prędkością 26,5 cm/dobę. Do szybko rosnących pnączy jednorocznych należą: wilec purpurowy i trójbarwny, kobea pnąca, fasola ozdobna. W ciągu jednego sezonu osiągają wysokość kilku metrów. Jeśli wolimy gatunki wieloletnie, dobrym wyborem będą: hortensja pnąca, bluszcz pospolity, winobluszcz trójklapowy, powojnik, wiciokrzew, cytrynowiec chiński. 

Szybko rosnące byliny do ogrodu

Posadzenie w ogrodzie bylin to niezawodny sposób na szybki i trwały efekt. Byliny świetnie wypełni pustą przestrzeń między drzewami i krzewami. Są mało wymagające i nadają się nawet na stanowiska, na których nie chcą rosnąć inne rośliny. Niskie rośliny okrywowe szybko zadarnią glebę, tworząc gęste kobierce o urozmaiconej fakturze i kolorystyce. Efekt barwnego dywanu można uzyskać już po 2 latach od ich zasadzenia. Do szybko rosnących bylin należą m.in.: astry, goździki alpejskie, bodziszki, funkie, ostróżka ogrodowa, naparstnica purpurowa, dąbrówka rozłogowa. Ciekawym urozmaiceniem będą trawy ozdobne tworzące duże kępy: miskanty, turzyce, kostrzewy, rozplenice. Inne szybko rosnące rośliny okrywowe to m.in. bodziszek korzeniasty, przywrotnik ostroklapowy, tojeść rozesłana, pragnia syberyjska, barwinek pospolity. 

Fot. bodziszek

Rabaty kwiatowe na szybki efekt

Kolorowe i pachnące rabaty kwiatowe szybko ozdobią nasz ogród. Stworzone w sąsiedztwie drzew i krzewów urozmaicą kompozycje i ozdobią przestrzeń, zanim pozostałe rośliny osiągną pożądane rozmiary. Do obficie kwitnących i szybko rosnących roślin jednorocznych należą m.in.: pelargonie, słoneczniki, dalie, lantany, złocienie, kosmosy, floksy, aksamitki, cynie, nasturcje, werbeny, petunie, maki, chabry, nagietki, bratki. Wiele z tych roślin zachwyca barwnymi kwiatami już po 60 dniach od wysiania nasion do gruntu. By jeszcze dłużej cieszyć się z barwnych rabat , szybko kwitnące rośliny jednoroczne można połączyć z wiosennymi cebulowymi (narcyzami, krokusami, tulipanami), które już od marca wprowadzą mnóstwo życia do naszego ogrodu. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *